Dlaczego warto skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Dlaczego warto skorzystać z upadłości konsumenckiej?

WIEDZA

Czy wiesz, że ogłoszenie upadłości może być najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej? Poznaj zalety postępowania upadłościowego i dowiedz się, jak może ono zmienić Twoje życie.

Postępowanie upadłościowe może być procesem długotrwałym, ale przyświeca mu jasny cel – oddłużenie i wyjście na prostą.

Wezwania do zapłaty, niezliczone telefony, świadomość narastającego zadłużenia, blokady rachunków bankowych przez komorników – to wszystko negatywnie wpływa nie tylko na dłużnika, ale i jego bliskich. Postępowanie upadłościowe pozwala pozbyć się tych problemów na dwóch płaszczyznach.

Po pierwsze, w trakcie postępowania to syndyk niejako reprezentuje upadłego i to z nim prowadzona jest w znacznej mierze korespondencja w sprawie. Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele w zdecydowanej większości przypadków rezygnują z bezpośredniego kontaktu.

Po drugie, modelowym zakończeniem postępowania upadłościowego jest oddłużenie upadłego – po zakończeniu postępowania startuje on z czystą kartą. Istotnie odróżnia to postępowanie upadłościowe chociażby od postępowań egzekucyjnych – nieskuteczna egzekucja nie zabrania wierzycielowi ponownego dochodzenia roszczeń, natomiast zakończone postępowanie upadłościowe całkowicie zamyka temat istniejących dotychczas zobowiązań.

Co istotne, w trakcie postępowania upadłościowego nie mogą toczyć się żadne postępowania egzekucyjne – sam brak komornika oznacza w wielu przypadkach ulgę.

Jedno postępowanie upadłościowe to znacznie lepsze rozwiązanie niż nawet kilka (a co dopiero kilkadziesiąt czy kilkaset) niezależnych postępowań egzekucyjnych, generujących znacznie wyższe koszty.

Z chwilą ogłoszenia upadłości przestają być naliczane odsetki – przy wyższych kwotach zadłużenia rosnące z dnia na dzień odsetki potrafią istotnie wpływać na wysokość długu, a nierzadko nawet przekraczać kwoty należności głównej.

Postępowanie upadłościowe chroni również dłużnika przed znalezieniem się bez dachu nad głową (w sytuacji, gdy dłużnik ma majątek w postaci mieszkania czy domu), umożliwiając wydzielenie na jego rzecz kwoty odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu na okres od 12 do 24 miesięcy.

Decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest często alternatywą dla egzekucji komorniczych. Alternatywą, w większości przypadków, lepszą. 

***

Jeśli myślisz o ogłoszeniu upadłości albo chcesz skonsultować swoją sytuację, skontaktuj się z nami.

Profesjonalne wsparcie prawne w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej