Likwidacja przygotowana, czyli „pre-pack” w upadłości konsumenckiej

Likwidacja przygotowana, czyli „pre-pack” w upadłości konsumenckiej

WIEDZA

Chcesz uniknąć długotrwałego procesu sprzedaży majątku w trakcie upadłości? Dowiedz się, jak skorzystać z procedury "pre-pack" i znacznie usprawnić postępowanie.

Od kilku lat możliwe jest w przypadku upadłości konsumenckiej skorzystanie z tzw. „pre-pack’u”, czyli procedury przygotowanej likwidacji. Sprowadza się ona do zatwierdzenia przez sąd sprzedaży majątku upadłego o znacznej wartości (np. nieruchomości, pojazdu o znacznej wartości) na rzecz konkretnego nabywcy.

Wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży najlepiej złożyć wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Powinien on zawierać między innymi wskazanie ceny oraz nabywcy.

Do wniosku należy dołączyć:

  • opis i oszacowanie składnika objętego wnioskiem sporządzonego przez biegłego sądowego;
  • dowód wpłaty przez nabywcę wadium w wysokości 1/10 oferowanej ceny;
  • listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku z podaniem adresów tych wierzycieli;
  • odpisy wniosku wraz z załącznikami dla wierzycieli zabezpieczonych na majątku.

Sąd, badając wniosek, będzie analizował cenę sprzedaży i uwzględni go tylko jeśli cena jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania oraz inne zobowiązania masy upadłości, które należałoby ponieść przy likwidacji w takim trybie. Innymi słowy – cena nie może być radykalnie zaniżona, ale biorąc pod uwagę powyższe odliczenia może być niższa od ceny rynkowej.

Trzeba mieć przy tym świadomość, że jeśli nabywcą ma być osoba bliska (a tą, zgodnie z ustawą, jest małżonek, krewny lub powinowaty w linii prostej, krewny lub powinowaty w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie, osoba pozostająca z upadłym w faktycznym związku, prowadząca z nim wspólnie gospodarstwo domowe albo przysposobiony lub przysposabiający), sąd będzie zobligowany dopuścić dowód z opinii biegłego sądowego celem ustalenia ceny oszacowania – ta cena wyznaczać będzie minimalną dopuszczalną cenę sprzedaży. Pomimo zatem wcześniejszego oszacowania na potrzeby samego wniosku, sąd i tak zwróci się o dodatkową opinię do innego biegłego.

Umowę sprzedaży na warunkach określonych w postanowieniu sądu o zatwierdzeniu warunków sprzedaży zawiera syndyk, co do zasady nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności tego postanowienia. Zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości lub po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu. Po podpisaniu umowy następuje wydanie przedmiotu sprzedaży do rąk nabywcy.

Skorzystanie z tego rozwiązania, pomimo dodatkowych formalności i kosztów, jest szczególnie rekomendowane gdy w majątku upadłego istnieje majątek o znacznej wartości – najczęściej mowa tu o samochodzie czy nieruchomości. Sprzedaż majątku o znacznej wartości już na samym początku postępowania może istotnie wpłynąć na jego skrócenie, a jednocześnie dłużnik zachowuje wpływ na dalsze losy swojego majątku.

Z drugiej strony trzeba liczyć się z negatywną konsekwencją skorzystania z tej możliwości – zgłoszenie wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży wydłuży etap rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości.

***

Jeśli myślisz o ogłoszeniu upadłości albo chcesz skonsultować swoją sytuację, skontaktuj się z nami.

Profesjonalne wsparcie prawne w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej