Upadłość konsumencka a postępowania egzekucyjne

Upadłość konsumencka a postępowania egzekucyjne

WIEDZA

Czy komornik może kontynuować egzekucję, gdy ogłosisz upadłość? Poniżej przedstawiamy wpływ upadłości konsumenckiej na postępowania egzekucyjne.

Trwające postępowania komornicze nie stoją na przeszkodzie skutecznemu złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Trzeba jednak pamiętać, że samo złożenie wniosku formalnie nie wywołuje jeszcze żadnych skutków – dopiero postanowienie o upadłości powoduje zawieszenie wszelkich prowadzonych przeciwko dłużnikowi postępowań egzekucyjnych. Gdy postanowienie to uprawomocni się, postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu z mocy prawa. Dobrze jest zatem już we wniosku zawrzeć informację o wszystkich toczących się postępowaniach egzekucyjnych – dzięki temu syndyk będzie mógł szybciej zawiadomić komorników o ogłoszonej upadłości.

Co więcej, w toku postępowania upadłościowego obowiązuje zakaz wszczynania wobec dłużnika postępowań egzekucyjnych, a rolę komorników przejmuje syndyk. Czasem zdarza się jednak, że pomimo ogłoszonej upadłości i tak wszczynane są nowe egzekucje – jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, konieczne jest niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie syndyka, który powinien skontaktować się z komornikiem i doprowadzić do umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Co istotne, upadły jest także zabezpieczony na późniejszym etapie – zarówno w trakcie wykonywania planu spłaty, jak i po wydaniu postanowienia skutkującego oddłużeniem, niedopuszczalne jest wszczęcie egzekucji dotyczącej wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłaty (wyjątkiem są sprawy dotyczące szczególnych rodzajów wierzytelności, o których piszemy tutaj).

***

Jeśli myślisz o ogłoszeniu upadłości albo chcesz skonsultować swoją sytuację, skontaktuj się z nami.

Profesjonalne wsparcie prawne w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej