Upadłość konsumencka a wynagrodzenie za pracę

Upadłość konsumencka a wynagrodzenie za pracę

WIEDZA

Czy syndyk może zająć całą Twoją pensję, jeśli ogłosisz upadłość? Poznaj zasady zajmowania wynagrodzenia przez syndyka i dowiedz się, jakie są Twoje prawa.

Ogłoszenie upadłości powoduje zawieszenie postępowań komorniczych, a uprawomocnienie postanowienia o ogłoszeniu upadłości – ich umorzenie. W pewnym zakresie syndykowi przysługują jednak uprawnienie analogiczne jak komornikowi – dotyczy to między innymi kwestii zajęcia wynagrodzenia za pracę.

W trakcie postępowania syndyk uprawniony jest do pobierania połowy wynagrodzenia upadłego (przy czym upadłemu musi pozostać co najmniej kwota odpowiadająca aktualnemu minimalnemu wynagrodzeniu za pracę), jeśli natomiast pojawiają się zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, ułamek ten wzrasta do 3/5.

W trakcie postępowania sąd, na wniosek upadłego lub syndyk, może w inny sposób określić część dochodu upadłego, która nie wchodzi do masy upadłości biorąc pod uwagę szczególne potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich stan zdrowia, potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości ich zaspokojenia. 

Momentem, w którym syndyk przestaje przejmować wynagrodzenie uzyskiwane przez upadłego, jest prawomocne ustanowienie planu spłaty.

Ewentualny późniejszy wzrost wynagrodzenia nie ma wpływu na wysokość miesięcznych rat. Odwrotna sytuacja, tj. obniżenie zarobków, może być przyczyną do zmiany planu spłaty wierzycieli tak, aby pomimo obniżki wynagrodzenia upadły mógł w dalszym ciągu realizować plan spłaty.

***

Jeśli myślisz o ogłoszeniu upadłości albo chcesz skonsultować swoją sytuację, skontaktuj się z nami.

Profesjonalne wsparcie prawne w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej